Praca na wysokości nie dla każdego

Niezmiennie od lat rozwija się budownictwo, a projektanci i wykonawcy prześcigają się w wysokości stawianych budynków. Z tego powodu zapotrzebowanie na usługi alpinistyczne stale rośnie. Jednocześnie rynek cały czas cierpi na brak wystarczającej liczby firm zajmujących się świadczeniem usług wysokościowych, a te z kolei na niewystarczającą liczbę pracowników w swoich zespołach.

Praca na poziomie

Specjalistyczne firmy działające na rynku posiadają w swojej ofercie przeróżne usługi wysokościowe. I tak w zależności od profilu firmy, a także indywidualnych umiejętności i predyspozycji, pracownik może zostać oddelegowany do prac związanych z budową dopiero powstającego budynku, albo do prac konserwacyjnych budynków już powstałych. Posiadając dodatkowe uprawnienia pracownik może zostać wyznaczony do spawania, montażu konstrukcji, wykonywania badań na wysokości. Warto również dysponować profesjonalnym sprzętem jak siatki bezpieczeństwa czy inne narzędzie do pracy na wysokości.

Chętnych do pracy nie brakuje, jednak nie każdy z nich do takiej pracy się nadaje. Jeden odpadnie po dniu próbnym, gdy w rzeczywistości zmierzy się z potencjalnym niebezpieczeństwem, inny odnajdzie element motywujący w adrenalinie, którą dostarcza wykonywanie pracy na wysokości. Niejeden decyduje się na taki rodzaj pracy z powodu oferowanych zarobków. A te do najniższych nie należą. Niezależnie od powodów podjęcia zatrudnienia w branży, każdy pracownik wysokościowy musi zachować szczególną uwagę podczas wykonywania zadań służbowych. Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – praca na wysokości ma charakter szczególnie niebezpieczny stąd wymagane prawnie wyjątkowe środki ostrożności. Rutynowe podejście, niedbałość czy pośpiech mogą się okazać tragiczne w skutkach. Samoświadomość oraz profesjonalnie przeprowadzone szkolenia wysokościowe skutecznie pomogą w zadbaniu o własne bezpieczeństwo każdego pracownika.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy z pracodawców, wspierany przez szereg rozwiązań technicznych, stara się zapewnić jak największe bezpieczeństwo swoich pracowników. Na budynkach, gdzie wykonywane są prace montowane są różne typy siatek zabezpieczających. Pracownicy mają do dyspozycji atestowane systemy bezpieczeństwa wyposażone w urządzenia samozaciskowe.

Punkty kotwienia umiejętnie zamocowane niwelują ryzyko upadku. Wykorzystywane systemy linowe pozwalają na komfortowe wykonywanie prac bez obaw o wypadek. Niewiele codziennych zawodów może się poszczycić taką liczbą zabezpieczeń, toteż podejmujący pracę nie musi skupiać się na ryzyku, a jedynie o nim nie zapominać.