Montaż instalacji C.O.w domu i w mieszkaniu krok po kroku

Najpopularniejsza metoda na ogrzanie domu lub mieszkania? Oczywiście, że centralne ogrzewanie! Metoda C.O. polega na wytwarzaniu ciepła w jednym miejscu, które jest rozprowadzane po instalacji, będącej odbiornikiem ciepła we wnętrzach.

Jak przebiega montaż takiej instalacji i dlaczego hydraulik to odpowiedni fachowiec do tego typu prac? Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po inspirujące porady!

Montaż instalacji centralnego ogrzewania krok po kroku:

Pracę rozpocznij od wyznaczenia miejsc, w którym zainstalujesz grzejniki. Następnym krokiem będzie:
określenie linii przebiegu rur instalacyjnych (rury nie mogą przechodzić przez otwór drzwi)
dokonaj wymiarów długości rur (możesz wybrać rury o średnicy 16 mm.)
zamawiając usługi hydrauliczne do nowego domu, pamiętaj, że konieczne będzie wykucia ścian lub przekucie w stropie w celu doprowadzenia pionu
po wykuciu miejsca na szafkę rozdzielaczową z zespolonym rozdzielaczem (pamiętaj, że liczba przyłączy musi odpowiadać liczbie grzejników, doświadczony hydraulik będzie wiedział, że tak musi wyglądać przyłączenie)
W następnej kolejności należy pociąć rurę instalacyjną na kawałki z zapasem około 20 cm. Na odcinki tej rury należy rurki osłonowe. Czerwony kolor rurek osłonowych jest przeznaczony do przewodu zasilającego, zaś niebieski jest przeznaczony do przewodu powrotnego. Na koniec, tuż po podłączeniu konieczne będzie wykonanie próby ciśnień, aby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.
Pamiętaj! Grzejniki zasilane od dołu mogą mieć zróżnicowany układ podłączenia.

Jaki jest koszt montażu instalacji C.O., gdy zdecydujesz się na usługi hydrauliczne?

Samodzielne podłączenie instalacji jest praktycznie niemożliwe. Bez odpowiednich narzędzi oraz przede wszystkim specjalistycznej wiedzy, nie będziesz mógł prawidłowo wykonać prac. Ponadto, aby wykonać taką instalację musisz mieć uprawnienia! W innym wypadku narażasz się na zalanie mieszkania, różnego rodzaju awarie lub też inne poważne usterki, które mogą być kosztowne! Jeśli chcesz mieć pewność, że cała instalacja będzie działała bez zarzutu, musisz zdecydować się na fachowców. Do ceny materiałów potrzebnych do założenia instalacji musisz też doliczyć koszty robocizny.

Ostateczna cena zależy od jakości materiałów oraz na przykład od tego, ile grzejników chcesz zamontować w swoim domu. Największe koszty poniesiesz w dużych miastach, natomiast w mniejszych miejscowościach, cena może być niższa.