Jak założyć piękną różankę?

ABC różanki. Ogród z różanymi krzewami nazywany jest przez ogrodników właśnie różanką. W jej skład mogą wchodzić róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe i klasyczne róże wielkokwiatowe. Nie trzeba być absolwentem szkoły ogrodniczej, aby doczekać się efektownej rabaty różanej. Każdy z nas może stać się dumnym właścicielem różanki.

Renomowana i z długim doświadczeniem szkółka róż to punkt, od którego powinniśmy zacząć naszą przygodę z tymi kwiatami. Znajdziemy tam mnóstwo różanych gatunków, jak rosa rugosa i wiele innych. W szkółce róż dostępne są dosłownie setki sadzonek różnych róż, a wszystkie je łączy wysoka jakość, o ile o kwiatach można tak powiedzieć. Będą to sadzonki mocno ukorzenione, co znacząco ułatwi proces ich przyjęcia w tworzonej różance. Jak wybrać miejsce nasadzeń? Warto podkreślić, że musi być to punkt ciepły, nasłoneczniony i osłonięty od silnych wiatrów.

Kolejne zabiegi dotyczą przygotowania gleby, róża lubi próchniczną i żyzną ziemię. Jeśli na naszej działce dominuje piaszczyste podłoże to, przygotujmy się na zabiegi rekultywacji podłoża. Najlepiej będzie przekopać miejsce nasadzeń z obornikiem, kompostem i regularnie nawozić w następnych sezonach.

Na liście czynności pielęgnacyjnych w różance jest też cięcie i formowanie krzewów. Następnie należy pamiętać o walce ze szkodnikami i pasożytami, które mogą je atakować. Na rynku dostępne są różne preparaty zwalczające przędziorki, chrząszcze i mszyce żerujące na poszczególnych elementach rośliny. W trakcie upałów pamiętajmy również o podlewaniu róż i odchwaszczaniu. Nasz trud zostanie nagrodzony pięknym i pachnącym kwiatostanem.